Postovani doktore, sada sam sasvim slucajno videla vas sajt i odlucila sam Vam pisati... Ne znam da li uopste postoji razlog za moju brigu, ali uvek volim sve da potvrdim, pa tako i sto se ovog "problema" tice. 84. sam godiste, a prvu menstruaciju sam dobila 2002.god., prilicno kasno. Od tada mi nikada menstruacije nisu bile redovne, sada su izmedju 45-50 dana. Nemam nikakvih velikih problema kada imam menstruaciju, izdrzljive bolove, trajanje do 7 dana...Mene je ovo i ranije mucilo, pa sam po preporuci ginekologa uzimala LOGEST tri meseca. Tada je naravno sve bilo u redu, ali odmlah nakon sto sam ih prestala koristiti sve je bilo isto, nikakvo poboljsanje. Ja sam se sa tim pomirila kao nesto sto je normalno, medjutim uvek me je kopkalo da li je to zaista tako. U tom periodu kada sam uzimala Logest, radila sam ultrazvuk i receno mi je da imam malo policisticne jajnike. Sada sam opet pozela da to jos jednom ispitam i doktorka mi je rekla da uzimam ORGAMETRIL isto 3 meseca. Ja sam sada skepticna, ne znam sta da radim i da li uopste ista da uzimam? Ne volim ni jednu vrstu hormona da uzimam, i plasim se da nesto ne poremetim. Sta bi ste mi vi preporucili i da li se slazete sa mojom doktorkom? Unapred HVALA

    Odgovoreno: 20. 02. 2008.
    • Postovana, najispravniji put za uvid i eventualno resenje Vaseg problema (ukoliko ga ima) jeste jedno detaljno ispitivanje koje bi obuhvatilo pre svega hormonski status ( i polnih i hormona stitne pa ako treba i nadbubrezne zlezde), zatim ultrazvucno pracenje ciklusa (tzv. folikulometrija) i naravno klinicki pregled. Time bi se definisalo da li ste Vi sa takvim ciklusima deo spektra sindroma policisticnih jajnika ili se radi o vasoj prirodi. Vise puta sam pisao o PCOSy koga karakterisu : hormonski poremecaj, gojaznost, pojacana dlakavost, hronicna anovulacija i posledicni sterilitet, intolerancija secera- insulinska rezistencija- pri cemu ne moraju biti prisutni svi simptomi ovog kompleksnog sindroma. Koriscenjem OK ciklus se vraca u pravilan ritam i to je nacin da se ciklus sredi, ali ne i izleci poremecaj. Takodje Orgametrilom cete "srediti " ciklus mozda i duze od tri meseca, ali ce se kasnije sve vratiti na staro. Posto se radi o hronicnoj anovulaciji (ako je PCOSy) povremeno koriscenje Orgametrila (vestackog gestagena) kao hormona druge faze menstrualnog ciklusa ( a koga u anovulatornim ciklusima nema) povoljno utice na Vas organizam tako da ga (povremeno) mozete koristiti. Pravo resenje za Vas je navedeno , a drugi put resenja je da probate da ostanete trudni i rodite.