postovan doktore vi pisuvam od makedonija i sakam da ve prasam za mojot problem.Imam 30 god.i imam neredoven menstrualen ciklus t.e od sekogas ciklusot mi docni ,nekogas posle 45 dena a nekogas i poveke.(do sega ne sum imala intimni odnosi).Dali stanuva zbor za problem i dali treba da se obratam do ginikolog i kakov pregled da napravam.Ve molam odgovorete mi po opsirno.Mnogu pozdrav i odnapred blagodaram

    Odgovoreno: 10. 02. 2008.
    •  Po onome sto ste mi napisali Vi pripadate jednom cesto prisutnom sindromu u nasem poslu a to je SindromPolicisticnih Jajnika (PCOSy). Njegove osnovne karakteristike su : poremecen hormonski status, retke menstruacije, pojacana dlakavost, ciklusi u kojima nema sazrevanja jajne celije- pa shodno tome i sledstveni sterilitet, gojaznost, insulinska rezistencija. Potrebno je da se javite odeljenju ginekoloske endokrinologije da bi se sprovelo kompletno i kompleksno endokrinolosko ispitivanje i da bi na osnovu toga terapija bila adekvatna, kako biste znali kako da se ponasate i sta da ocekujete u buducnosti.