Postovan Doktore,  Imam za vas dva pitanja.  1. Prilikom biopsije grlica materice dobila sam sledecu dijagnozu:  Hyperplasia microglandularis Endocervicis. Koliko je ovo "tempirana" bomba  u mom organizmu? Ako jeste sta je okidac i sta mi predlazete? Imam 34  godine i nisam radjala.  2. Prosle (2007. godine) imala sam spontani pobacaj u 7. nedelji, a  mozda je bio i blighted. Nakon toga su mi izolovane bakterije  mycoplasme i ureplasme (srecom ne i chlamidie). Pila sam Dovicin 14 dana 2  puta po jednu tapletu dnevno, sedam dana koristila neke vaginalete na  bazi tetraciklina (mislim da se zovu Nistagen) i za neki dan idem na  kontrolu. Imteresuje me, posto se mycoplasma i ureaplasma jako tesko  lece, da li je moguce odrzati zdravu trudnocu sa ovim bakterijama i, sto  je jos vaznije, roditi zdravu bebu.   Sa nestrpljenjem iscekujem Vas odgovor...   Unpared zahvalana

    Odgovoreno: 05. 02. 2008.
    • 1. Ne radi se o tempiranoj bombi- samo redovni kolpo i Pa pregledi za sada ( i u dogovoru sa ginekologom koji je indikovao biopsiju). 2. Mikoplazme su najmanji poznati mikroorganizmi, od bakterija se razlikuju po tome sto nemaju celijski zid a od virusa po tome sto sadrze i Dnk i Rnk. Najcesce genitalne mikoplazme su Mycoplazma hominis i Ureaplasma urealyticum. Infekcija genitalnim mikoplazmama nije karakteristicna za pretpubertesku populaciju, a posle puberteta kolonizacija genitalnog trakta zene nastaje primarno putem sexualnog kontakta. (40-92% zena). Brojna ispitivanja (sa kojima se mnogi i ne slazu) ukazuju da genitalne mikoplazme mogu biti uzrok pre svega spontanog abortusa a specijalno ponovljenog sp. abortusa, steriliteta, niske porodjajne tezine deteta te se u svakodnevnoj praksi za njima traga i propisuje terapija. Mogu se izleciti-budite uporni.