Postovani doktore,  imam 38 godina i jedan porodjaj,prirodnim putem,nemam ni jedan abortus do  sada.Imala sam problema sa grlicem materice 2005 godine,ranicu i humani  papiloma,uspesno mi je odmah otklonjena ranica laserom i uradjena  biopsija.nakon toga sve je bilo uredu,redovno idem na kontrole najduze na  sest meseci,pap-test redovno i kolposkopija,muci me to sto u zadnjih  godinu dana mozda i vise nemam redovan ciklus,odnosno dobijam na 45 dana  kad kad i preskoci ali samo jedan mesec,ciklus traje od pet do sedam dana  bez obzira koliko kasni jedino sto imam bolove od kako znam za sebe imam  bolove sto mi je postalo uobicajno,brine me i to sto mi je cesto natecen  donji stomak,bila sam na pregledu pre deset dana moj ginekolog nije nasao  nikakve promene sem VIgrupe sekreta za sta sam dobila vaginalete  polyginax,inace cesto na pregledima imam V ili VI grupu,interesuje me dali  promena telesne tezine,stres i nekretanje ,sto je kod mene slucaj mogu da  prouzrokuju poremecaj ciklusa u mom slucaju isto tako!  mozda condilomi ili miomi ali ginekoloski pregled je bio uredan sem  sekreta.Inace udata sam i imam jedno dete od sedam godina.Molim vas da mi  razjasnite ove sumnje koje me muce ,kako bi znala dali da odem na jos  pregleda jer mi moj ginekolog malo govori.unapred zahvalna!  Pozdrav!

    Odgovoreno: 03. 02. 2008.
    • Uvek pitajte ginekologa- njegova duznost je da Vam da objasnjenje. Svaka zena ima pravo na 2-4 iregularna ciklusa godisnje i to se ne smatra patologijom (ukoliko se ne dokaze suprotno a kod Vas nije dokazano). Stres, promena telesne tezine, fizicka aktivnost, promena klime, putovanja , ali i godine zivota mogu usloviti ovakve promene u Vasem do sada redovnom menstrualnom ciklusu. Ukoliko je PA, kolposkopski , ultrazvucni i ginekoloski nalaz uredan moj savet je da tri meseca upotrebljavate Cikloproginovu ( ili Klimen) sto ce Vas " urediti za duzi vremenski period. [Kondilomi i miomi nemaju veze sa ovim].