Postovani,   Imam 29 godina i prva dijagnoza policisticnih jajnika je usledila u 20-oj  godini kada je doslo do pucanja ciste na desnom jajniku i izlivanja  utrbusnu duplju. Tokom operacije nije izvadjen jajnik ali je "obradjen"  (sada je manjih dimenzija). Nastavila sam sa terapijom samo diane 35 u  trajannju od 4 godine. Nakon toga mi je lekar savetovao da promenim i  nastavim da pijem Logest koji pijem i dan danas. Pauze pravim na 9 meseci  i odmah dodje do stvaranja ciste ali na levom jajniku, kasnjenja  menstruacije, od onda nije dolazilo do pucanja ciste. Moram da naglasim da  sam pusac i da oralne kontraceptive koristim ves 9 godina sa redovnim  pauzama. Jos uvek ne planiram trudnocu ali me zanima da li ce to u mom  slucaju ikada biti moguce i da li trba da promenim kontraceptivnu pilulu  ili mogu da nastavim sa koristenjem logesta?

    Odgovoreno: 01. 02. 2008.
    • Naravno da ce biti moguce , ali da bi se u to uverili morate da probate- a ako se pojavi problem danas je uglavnom moguce premostiti ga. Da bi ste imali vreme i za jednu i za drugu opciju moj savet je da pocnete da razmisljate na temu materinstva (godine brzo prolaze-zvucim kao baba, ali istina je). Mozete nastaviti Logest uz redovne pauze, kontrole ginekologa (kolpo i Pa), biohenijske kontrole i kontrole grudi. Verovatno je iluzorno da Vam predlozim prestanak pusenja?!