Moja sestra je pri prvom porodjaju(5dec 2006)imala komplikacije:iako je  trudnoca bila dobra i bez problema neposredno pre porodjaja naglo je  skocio pritisak ,dozivela je epi napad(prvi i jedini put u zivotu),stvorio  se edem na mozgu koji je uspesno otklonjen terapijom nekon nekoliko  dana.Dete je rodila vakum porodjajem imalo je komplikacije prvih nekoliko  dana(konvulzije),posle toga se sve stabilizovalo stanje i nema nikakvih  problema.Ona je sada u cetvrtom mesecu trudnoce,interesuje me da li ce  ovakve komplikacije da se jave ponovo,i da li bi ona na neki nacin mogla  to da spreci.Koje bi pretrage trebala da uradi pre porodjaja?Krvna slika j  u redu.Hvala.

    Odgovoreno: 31. 01. 2008.
    • Pitanje je da li je sestra imala Epi napad ili Eklampticni napad ( ovo drugo je posledica povisenog pritiska u trudnoci). Ako je ovo drugo u pitanju ne bi trebalo da se ponovi- naravno potrebna je kontrola pritiska u trudnoci i strog higijensko dijetetski rezim koji podrazumeva smanjen unos ugljenih hidrata i visok unos pre svega magnezijuma i proteina porekla morske ribe (losos, skusa), omega 3 kapsule. Nema pravila, ali je potreban nadzor u sledecoj trudnoci. Ako je Epi napad o tome treba popricati sa neurologom ( ja mislim da je eklampsija). Kontrola biohemije mesecno, dopler u 24.-oj nedelji kao i OGTT sa insulinemijom izmedju 24 i 28 nedelje imaju prediktivnu vrednost.