Postovani doktore,  imam 22 godine,menstruaciju sam dobila sa 12 godina,i od samog pocetka su  neredovne(2,3,4 meseca izostanka). Na ultrazvucnom nalazu pise sledece  (koliko sam uspela da razaznam) : uterus u AVFu 75x38x42..desni ovarij sa  dosta sitnih folikula modusa do 5(koja merna jedinica,ne mogu da razaznam)  levi isto kao i desni. Na osnovu tog nalaza dr mi je dala primolut nor,i  da drugog dana ciklusa uradim hormone  T3,T4,TSH,FSH,LH,prolaktin,testosteron,DHEA-S i SHBG. Skrenula mi je  paznju na vrednosti FSH 6.4 mlU/ml i LH 10.1 mlU/ml,sa dijagnozom  policisticnih jajnika. Terapija primolut nor,pa prvog dana ciklusa Diane  35.. Molim vas recite mi sta vi mislite o dijagnozi i terapiji?  Usput,radjena mi je kolposkopija,i imam kondilome i veliku ranicu na  grlicu,kako da to saniram? Dr kaze laserom. Rezultati VS  lll,bakterija(cekam rez. V+C brisa) i PAPA ll colditis. Kome treba moj  decko da se obrati za kondilome i vag. infekciju koju ja imam? Unapred  zahvalna! Puno pozdrava!

    Odgovoreno: 22. 01. 2008.

    • Osnovne karakteristike PCOSy su : vise prosecne vrednosti LH - (Vase su na gornjoj granici za prvu fazu ciklusa), nizak FSH- Vas je u granicama za prvu fazu ciklusa, zatim visok LH/FSH odnos sto kod Vas nije slucaj.Broj folikula na svakom jajniku karakteristican za ovaj Sy je 8-10, kod Vas ih ima oko5. Retke menstruacije, gojaznost, pojacana dlakavost su takodje karakteristike PCOSy. Iz navedenog moze se reci da ste tu negde- blazi oblik poremecaja pri cemu th sa diane 35 ima smisla. Kondilome je njabolje tretirati laserom- oporavak je najbrzi. Sto se tice "ranice" na grlicu moj savet je prvo biopsija pa tek onda tretman (moze laser ili Dijatermokoagulacija) naravno u zavisnosti od nalaza biopsije. Vaseg decka moze pregledati i Vas ginekolog, ili dermatovenerolog.