Postovani,   U maju prosle godine mi je otklonjena ranica na grlicu materice (LLETZ  metodom posto tusiranje albothylom nije imalo efekta) koju sam imala par  godina . Biopsija je pokazala da je sve u redu. Citajuci Vase odgovore na  ovom sajtu primetila sam da postoji neka veza imedju kondiloma i ranica na  grlicu materice ili sam pogresno shvatila? Moj ginekolog mi je rekao da  sam ranicu najverovatnije imala zbog pojacanog sekreta i da ce se sekret u  pojacanom obimu otkloniti. Medjutim, pojacan sekret nisam imala samo nekih  mesec dana posle intervencije i ponovo je sve po starom. Brisevi su u  redu. Da li mozete da pretpostavite zbog cega i dalje imam pojacan sekret  i da li ce se ranica ponovo stvoriti zbog pojacanog sekreta? Ovaj problem  me jako muci s obirom na to da jako vodim racuna o intimnoj higijeni i  nosim samo pamucan ves.Da li se ranice pojavljulju usled HPV virusa ili  drugih faktora?   Unapred hvala.

    Odgovoreno: 20. 01. 2008.

    • "Ranica" je morfoloski fenomen- radi se o manifestaciji "izvrtanja" epitela endocerviksa (kanala grlica materice) koji je cilindicnog tipa ( a epitel povrsine grlica je plocasto-slojevitog tipa) i izgleda crveno te odatle naziv "ranica". Ovo "izvrtanje je vise ili manje prisutno narocito kod zena koje su radjale prirodnim putem i granica izmedju ova dva epitela nije konstantna- stalno postoji " borba " izmedju njih i linija dodira je promenljiva. Gde se nesto mnogo deli verovatnoca greske je veca, takodje cilindricni epitel je manje otporan na infekciju i uticaj spoljne nokse te pretstavlja slabu tacku- zato Vam je i radjena intervencija : da se smanji velicina "ranice" i omoguci ploc-sl. epitelu da zauzme svoje mesto- jer je otporniji. Kondilome izazivaju Humani Papiloma Virusi tip 6 i 11 i niskog su onkogenog potencijala ( ne izazivaju Ca), a premaligne i maligne promene posledica su dejstva tipova 16 i 18 u 90% slucajeva na ovim prostorima. Kod Vas nije bilo znakova HPV infekcije vec samo verovatno hronicne infekcije. Zasto se opet javlja sekret: uradite ciljane analize : hlamidiju, mikoplazmu i ureaplasmu- a sa svojim ginekologom se posavetujte o koriscenju Tbl. Lactogin (barem protektivno) - za sredjivanje vag. flore