Dragi Dr,Milane,
    Veoma mi je drago sto ti mogu pisati,cak ovde iz Engleske. Mi smo isto iz Nisa,mada ovde zivimo. Inace ,nas je problem sledeci,Dugo ,vec 9 god. smo u braku,78 smo godiste.Uradili smo ,Zena:prohodnost jajnika na VMA i prohodna oba.,pojecana maljavost tela,redovne menstruacije bez ovulacije.klomifen lecenje i uspesna ovulacija,(tada smo uradili jednu inseminaciju,ali umrli su spermatozoidi na putu.),ispitivanje hormona ,lecenje povecanog prolaktina jedno vreme- uspesno,bez virusa,klamidija ok,testovi papa.. uspesni,lecenje tiroidne zlezde samo upala gde mi je doktor ustanovio da imam PCOS - proslo i sada dobro, bubrezi ok.,nedostaju mi ovulacije.,vaginalno ostalo u redu. Muz: 70% pokretnih spermatozoida,uspesno,bubrezi ok ,bez virusa i infekcija nalazi zadovoljavajucii brisevi. eto sada ovde sve polako ispitujemo ispocetka? Da li imate neki savet za nas? Unapred HVALA NA ODGOVORU.

    Odgovoreno: 25. 02. 2007.
    • Postovana gospodjo iz onoga sto ste napisali moze se zakljuciti da je Vas problem endokrinoloske prorode tj. PSOSy koga karakterisu hronicna anovulacija, pojacana maljavost, cesto gojaznost i naravno sterilitet. U tom kontekstu Vasa upornost na lecenju je najbitnija- znaci redukcija telesne tezine, hormonska stabilizacija, indukcija ovulacije ( folikulometrija), ciljani odnosi -odnosno inseminacija. Vi ste uradili jednu inseminaciju sto je nedovoljno- smatra se da posle tri neuspesne inseminacije treba ici na vantelesnu oplodnju. Takodje popotrebno je da vas muz ostavi pusenje(ako pusi), koristi preparate sa oligoelementima (oligogal sa Se), konsultuje urologa, a vi da uradite antispermatozoidna antitela.Zakljucak: potrebno je da istrajete u Vasem zajednickom problemu koji nije neresiv i nepremostiv, ali cije resenje zahteva upornost i doslednost.