Želela bih najpre da Vam se zahvalim na ovolikoj posvećenosti pacijentima.  Broj pitanja na koje ste odgovorili je frapantan. Stručnost i ljudskost  čine vas, po mom a i po mišljenju mnogih žena u Nišu, doktorom koji uliva  poverenje. Zato bih Vas zamolila da mi razjasnite neke dileme:  -ukoliko su bakterije sa grlića materice krenule «na gore» i dospele u  matericu jajnike, da li to podrazumeva i njihovo obavezno prisustvo na  grliću ili je moguće da se pri cervikalnom brisu ne izoluju.  - ukoliko su jajovodi pri nekoj upali ostali delimično neprohodni (pri  tome se nije razvilo ništa ekstremno, recimo u vidu apscesa) da li bi se  takvi prikazali na ultrazvučnom pregledu? (znam da se zdravi jajovodi ne  vide)  Dobijala sam različita mišljenja lekara ali ću vaše uzeti kao definitivno.  Pozdrav,

    Odgovoreno: 09. 01. 2008.
    • Pre svega hvala na lepim recima i poverenju. E sada o pitanju: zenski genitalni sistem je uslovno receno "otvorena cev" (citat iz knjige- malo grubo zvuci, ali je tako) pri cemu postoji komunikacija spoljasnje sredine i trbusne duplje- tako da je mogucnost ushodne infekcije stalno prisutna - narocito za vreme menstruacije, posle pobacaja i posle porodjaja, i naravno u uslovima opste slabosti i pada imuniteta. Vagina sadrzi mnogobrojne bakterije, ali i svoju tzv. kiselu samozaztitu ciju osnovu cini metabolizam normalnog stanovnika vaginalne flore :Dederlajnovog bacila cije prisustvo sprecava razvoj drugih patogenih mikroorganizama. U odredjenim uslovima kada se ravnoteza poremeti dolazi do "bujanja" ovih mikroorganizama i do nastanka infekcije koja se kanalikularno "penje" i dovodi do upale jajovoda, jajnika, male a izuzetno retko i velike karlice. Odgovor na prvo pitanje je da bakterija koja je izazvala zapaljenje jajovoda i jajnika ne mora biti prisutna u cervikalnom brisu ( zato se kod laparoskopije uzima uzorak iz male karlice npr.). Odgovor na drugo pitanje: jajovodi se ukoliko nisu patoloski izmenjeni u vidu kese ispunjene krvlju, tecnoscu ili gnojem uopste ne prikazuju ( "mala" ostecenja nije moguce UZ-cno dijagnostikovati). Zdravi jajovodi se ne prikazuju ultrazvucno a o tome da li su i koliko osteceni obavestavamo se dijagnostickom metodom koja se zove HisteroSalpingoGrafija (HSG)- ubacivanje kontrasta i radiolosko slikanje (postoji i sonografsko ispitivanje- pomocu ultrazvuka, ali je HSG i dalje po mom misljenju na ovim prostorima No 1 za dijagnozu ove vrste). Jajovodi su prilicno male , fine i fragilne formacije tako da i "malo" ostecenje moze biti osnov za zaustavljanje oplodjene jajne celije i razvoja vanmatericne trudnoce.