Poštovani,
    Koristim priliku da Vas pozdravim, pišem Vam prvi put, iz Bijeljine sam. Prva trudnoća mi je bila u redu sve do ulaska u deveti mjesec, kada je na posljednom rutinskom ultrazvučnom pregledu, 20 dana pre termina, dijagnostikovan kongenitalni hydrocefalus, nastao kombinovanim dejstvom citomegalo virusa i toksoplazme, koji su bili 5-8 puta veći od dozvoljenog???Porođena sam ubrzo carskim rezom u Višegradskoj, u Beogradu. Rečeno mi je da je to neka rjeđa vrsta hydrocefalusa sa vodenom cistom i da se takav rađa jedan od hiljadu?21 dan po rođenju sinu je ugrađena pumpica sa srednjim pritiskom za drenažu ciste,u Tiršovoj. 29 mi je godina, a krvna sam grupa nulta pozitivna. Sinu je sad 3 godine i dosad je imao 4 operacije, jer se pumpica zaštopa,da bi mu prošli put bila ugrađena pumpica sa antibiotikom.Na redovnim smo kontolama u Tiršovoj svaka 3 mjeseca,a tamošnji doktori su zadovoljni njegovim stanjem,jer hvala Bogu i pored svega deluje ok,kao i svako drugo djete.Ali mi se u podsvjesti bojimo jer se on nesme prehladit,niti dobiti temperaturu kao druga djeca,a kad stane pumpica-sati su u pitanju da stignemo do Tiršove u Beogradu na operaciju. -Ponovo sam trudna-dvanaesta nedelja,pa se opravdano bojim da citomegalo virus opet ne napadne i ne ošteti plod?Saznala sam da je ta verovatnoća 40% i da protiv njega lijeka nema,već samo pojačavanje imuniteta,što više vitamina B,izbjegavanje skupova,zelene pijace...Takođe sam saznala da najčešće napada u zadnjem tromesečju trudnoće,ali da je tada oštećenje ploda najmanje i obrnuto.Pratim na svake 3 nedelje vrednosti CMV Igg ,Igm,da CMV ne krene da raste.Takođe zadnje 2 nedelje sam imala povremeno krvarenje pa pijem DABROSTIN i strogo ležim,mirujem. -Moja pitanja su:1)Da li ovo krvarenje može oštetiti plod i dal nema kakve veze sa gore navedenim virusima? 2)Da li se smanjuje rizik od pobačaja,kada prođe trinaesta nedelja trudnoće i posteljica se učvrsti? 3)Koliki je procentualno rizik od napada citomegalovirusa ponovo u ovoj drugoj trudnoći da ne ošteti ponovo plod? 4)Kako se boriti protiv CMV virusa,imaju li kakva anitjela i kome da se obratimo sad na vreme? 5) Jel tačno da se toksoplazma nemože ponoviti već da nam glavna opasnost prijeti od CMV virusa? -Molim Vas odgovorite što pre, jer dosad smo prošli sve i svašta i ko zna šta nas još čeka?
     Unapred Vam hvala na odgovoru, Vesna iz Bijeljine

    Odgovoreno: 19. 02. 2009.
    • 1.Krvavljenje nema veze sa virusom i ako ne bude obilnije obicno ima dobru prognozu [po trudnocu; plod nije direktno ugrozen]. 2.Placentacija traje do 16 nedelje i ako se tada krvavljenje smiri smanjuje se i rizik od pobacaja.; 3.Relaps infekcije je uvek moguc, a % ne postoji kao podatak [sve zavisi od imunog sistema]. 4.Samo podizanjem imuniteta; 5.Toxoplazmoza jednom prelezana se ne moze ponoviti osim ako je infekcija smestena u sluzokozi materice sto je izuzetno retko. *. Hydrocefalus pocinje da se razvija u drugoj polovini trudnoce i tadsa je potrebno obratiti paznju na dete- posto idete za BGD dobro je da Vas pregleda konzilijum za fetalne anomalije u Tirshovoj ili neki iskusiji lekar i BGD [Vase lekare ne znam] N.Front ili Visegradska.