dobardan doktore.  dobila sam rezultate papa testa. citoloski nalaz je grupa 3A. neznam sta  to tacno znaci 3A (3a, 3b). znam da moram ponoviti papa test i utvrditi o  cemu se tacno radi.  zadnji papa test sam radila tacno pre godinu dana. molim vas da mi  objasnite rizik ove kategorije. u slucaju da bude potrebna operacija  grlica maternice, koliko mogu biti sigurna da ce biti definitivno  eliminisan problem?  hvala vam  s

    Odgovoreno: 03. 01. 2008.
    • Ako ponovljeni PA nalaz opet bude III predlazem ciljanu biopsiju grlica materice koja ce dati definitivnu i tacnu dijagnozu na osnovu koje ce se odrediti smernice za dalju terapiju ("spaljivanje" laserom ili DTK, ili dijagnosticko-terapijska konizacija ). Treca grupa po Papa-Nikolau znaci da je doslo do promene u odnosu izmedju jedra i citoplazme celija grlica materice uzrokovanih najcesce infekcijom - koja moze biti bakterijska ili virusna. Prognoza i nacin lecenja zavise od H-P dijagnoze te je biopsija moj predlog.