Postovani doktore moja dijagnoza je cistorectocoella et descensus uteri.  uterus u AVF, normalne velicine, distendiran, spad i predweg i zadnjeg  zida vagine, eritroplakia.Dali sam ja u mogucnosti da rodim jos jedno dete  i da sama obavljam poslove oko njih buduci da imam vec dvoje i 25 god.  Ako rodim dali ce mi to bitno pogorsati stanje.Mozda mogu da se sacuvam od  operacije ako vise ne budem radjala. pozdrav i unapred hvala

    Odgovoreno: 03. 01. 2008.
    • Obzirom da imate tek 25 godina i ovu dijagnozu operacija Vam najverovatnije ne gine- u nekoj blizoj ili daljoj buducnosti. Spad materice i slabost prednjeg i zadnjeg vaginalnog zida posledica su popustanja tetivno-misicnog dna karlice a to je u najvecem udelu posledica konstitucije mada i povecana telesna tezina, fizicki napor, komplikacije u porodjaju (veliko dete, dug porodjaj, "cepanje"...) imaju udela u nastanak ovog poremecaja statike. Radjanje jos jednog deteta sigurno ce uticati na pogorsanje ovog stanja- te ako planirate jos jednu trudnocu nemojte jos uvek raditi operativnu korekciju. Da li mozete da se sacuvate operacije ne mogu da Vam kazem jer ne znam kog stepena je promena i kakve su Vase subjektivne smetenje ( to morate konsultovati Vaseg ginekologa). Takodje moguce je odloziti operaciju i donekle popraviti stanje tzv. Kegelovim vezbama (kosultujte ginekologa) i nosenjem specijalnog vaginalnog prstena (pesar)- mada je to nesto sto se prporucuje starijim osobama. Dakle moj savet je da rodite jos jedno dete ( posto vidim da ste voljni, a ja sam uvek za jos beba- jer dece i para nikad dosta) a da potom uradite prednju i zadnju plastiku sa amputacijom (skracenjem grlica). Operaciju odlagati za sto kasniji zivotni period- koliko god je moguce.