Poštovani,
    hvala na svim odgovorima! Moje pitanje je da li upotreba Klomida može da daje neke neželjene efekte i kako on deluje pošto sam čula da kod nekih žena uopšte ne deluje a kod nekih deluje burno da se završi hospitalizacijom (koliko je to opasno)? Da li postoji neka minimalna početna doza koja ne može da izaziva probleme? Da li on može da ostavi posledice na jajne ćelije (smanjenje broja jajnih ćelija) i koliko on može, eventualno, bezbedno da se koristi? Imam 32 god.

    Odgovoreno: 13. 02. 2009.
    • Koliko pitanja?!!. Klomid deluje na centralnom nivou sto za posledicu ima zavaravanje mozga da jajnici ne rade te ih on dodatno stimulise sto za posledicu ima pojacanu produkciju jajnih celija na nivou jajnika. Zena se radja sa ogranicenim brojem jajnih celija, ali sasvim dovoljno da Vi o tome ne brinete. Klasicna shema je 2x1 od 5.og dana, ali se u odnosu na folikulometriju [koja je obavezna] shema menja individualno. Moguca je hiperstimulacija, ali izuzetno retko. Uz kontrolu ginekologa moze se koristiti vise puta [uz pauze izmedju serija].