Imam 25 godina, i imam problema već 5 godina. Imala sam puno stresnih situacija, što se manifestovalo time da sam u početku prokrvarila (kao menstruacija) nakon svakog stresa, a menstruacija bi bila redovna. Pa su mi uključili Dianu 21 zbog toga, to je trajalo oko godinu dana, stresovi su se nastavili i moje stanje nakon prestanka tableta se još više pogoršalo. Zatim mi se pojavi iscedak iz dojke, a za sve ovo vreme meni su konstatovani policistični jajnici. Onda je usledio period nakon koga sam i dalje krvarila ali sada na svakih 15-tak dana, uz redovne menstruacije. Pa su mi uključili Primolut-nor, od njega sam imala jako bolne menstruacije. Od septembra prošle godine sam promenila lekara, jer je moj lekar bio na odmoru, a ja sam počela da krvarim non-stop 14 dana, od 13-tog dana menstruacije, nakon čega sam dobila injekcije Oestradiola, jednu 14-tog a drugu 15 dana, mada je krvarenje odmah prestalo. Prethodno sam tog novog lekara obavestila o dotadašnjem lečenju. Od oktobra prošle (2008) godine, počela sam ponovo da uzimam Primolut-nor jedan mesec, od 14-tog dana, mada bih prokrvarila 13-tog dana. Zbod bolnih menstruacija lekar mi je promenio terapiju na Orgametril, još dva meseca, mada bih i dalje prokrvarila 13-tog dana. Nakon 3 meseca terapije, lekar je odlučio da napravimo pauzu. Za vreme pauze krvarila sam non-stop, ali sukrvicu koja je 13-tog dana prelazila u krvarenje, pa tako do 5-og januara ove godine. Moram da naglasim od pregleda oba lekara su me gledala samo običnim ultrazvukom, preko stomaka, a drugi lekar je tražio da uradim i test polnih hormona, progesteron, testosteron i prolaktin. Progesteron bi bio jako nizak, a ova dva na samoj gornjoj granici. Početkom januara sam bila kod prijateljice u Vrnjackoj Banji i na njen nagovor sama u privatnoj laboratoriji odradila kompletan test polnih hormona. Da naglasim 6-tog januara sam odradila analize, estradiol 147,9, LH 57,5, FSH 10,83, Progesteron 0,91, testosteron 0, 84, prolaktin 367. Zatim sam telefonom pozvala mog lekara koji nije bio u zemlji, i odlučila da se konsultujem sa lekarom iz VBanje. On je pogledao svu dokumentaciju koju sam imala kod sebe i kalendarčić na kome sve beležim poslednje 3 godine i pogledao me ginekološki ( prvi put za 5 godina neko), i na 3D ultrazvuku, usranovio mi je zadebljanje materice kao 4-5 dana pre nego što trebam da dobijem, iako sam dan pre prestala sa krvarenjem, na zidu materice postoji zadebljala sluzokoža i na grliću polipčić. Jajnici su i dalje bili policistični. Predložio mi je da uzmem ponovo ali istog dana Orgametril da bi izazvali farmakolosku kiretažu ( od 6-tog do 31 januara), a ako se ona ne dogodi po prestanku mensruacije da mi moj lekar u mom gradu odradi kiretažu mekom kašikom. Materica mi je zavaljena. Radila sam test hormona 19-tog jan. gde su nalazi bili odlični ; estr 66.8, FSH 1,5, LH 7,3, progest. 12,1, prolaktin 337, testosteron 0,93. Zatim 26-tog ( ili 21 dan menstruacije); estr 20, FSH 1,1, LH 1,3, prog 0,64, prolktin 329, testosteron 0,63. Dan pre ranjenja analiza sam bila jako potresena! Dobila sam menstuaciju danas ( 3 febr.). Lekar u VBanji mi je rekao da sačekam da ptoverim da li ću da prokrvarim narednog meseca, a moj lekar iz mog grada nije hteo ni da pogleda šta je napisao lekar iz VB, samo je pogledao testove hormona. I rekao mi je već 3-4 dan po prestanku menstruacije da mu se javim da odradimo kiretažu. Šta mi je za činiti?
    Pomozite molim Vas!

    Odgovoreno: 07. 02. 2009.
    • Obavezno uradite uklanjanje polipa i eksplorativnu kiretazu tela materice jer najverovatnije imate polip sluzokoze materice koji je delimicno uzrok Vasih problema. Hormonski status se radi od 2-4 dana spontanog ciklusa. Ako se posle kiretaze epizode krvavljenja ponove predlazem Cikloproginovu 3 meseca pa pauza.