Postovani, molim vas da mi pomognete. Naime, nakon jedva iznesene trudnoce  zbog raznoraznih bakterija koje su mi nalazili u C+V brisu, ne mogu da se  oterasim E. Coli. U bolnici sam u toku trudnoce pila panklav i ampicilin  da bih lecila Enteroccocus faecalis, da bi se potom pojavila E. coli koja  konstantno recidivira, a i onda kada je ne izoluju, izoluju mi druge  bakterije. Poslednji nalaz je ponovo ukazao na prisustvo E. coli u  brisevima. Kako dojim bebu, ponovo sam zapocela terapiju Panklavom i  vaginaletama Macmiror, ali me interesuje da li postoji mogucnost  pravljenja vaginaleta na bazi penicilina ili ne i kojih. Naravno, E. coli  je osetljiva i na amikacin i gentamicin, ciprofloksacin, cefahlor i  ceftriakson, kao i na baktrim, ali kako dojim, bojim se da nije moguce da  kombinujem druge antibiotike sa Panklavom. Interesuje me da li je moguce  izlecenje primenom samo jednog antibiotika i koliko dugo bih morala da ga  koristim.  Takodje, suprug ima problema sa E. faecalisom i E. coli koje se stalno  smenjuju. Cas ima problem sa jednom, cas sa drugom bakterijom izolovanom u  brisu uretre i glansa. On se, takodje, nalazi pod stalnom terapijom  propisanom od strane lekara, najcesce pod Panklavom ili Ampicilinom u  kombinaciji sa gentamicin mascu ili hloramfenikolom. Pri poslednjem  pokusaju lecenja jedne od ove dve bakterije zaradio je kandidu zbog stalne  upotrebe antibiotika. Njegov poslednji nalaz briseva uretre i glansa  ukazuje na prisustvo E. coli u velikom broju, kao i na veliki broj PMN  leukocita i Gram labilnih bacila u velikom broju. Posto od prosle godine  ne mozemo da se izlecimo od E. coli, sta nam je ciniti? Hvala unapred.

    Odgovoreno: 23. 12. 2007.
    • E. colli zna da bude veoma uporan i za lecenje nezahvalan problem sto Vi uostalom najbolje znate. Najbolje je leciti po antibiogramu i ako je osetljiva na Panklav dovoljan je samo on. Za vreme terapije (oba partnera istovremeno) bez seksualnih odnosa. U Vasoj apoteci se raspitajte koje vaginalete mogu da Vam naprave a to sto dojite nema veze sa vaginaletama- slobodno ih koristite ( sistemski efekat je mali) a i dozvoljeno je koristiti prakticno sve lekove tokom dojenja osim citotostatika i imunosupresiva- to su noviji stavovi. Sto se tice kombinacije antibiotika ukoliko je potrebno neka to budu penicilinski i cefalosporinski preparati. Iz mog iskustva savetujem Vam ( naravno i suprugu) da pijete caj od brusnice u neogranicenim kolicinama, zatim caj od ehinacee purpuree (biljka koja ima imunomodulatorno dejstvo-jaca imunitet- sa kojim ocito oboje kuburite). Takodje caj od venca belog luka i sam beli luk su se pokazali u praksi izvanrednim za E.C.. Nemojte bezati od ovih cajeva vec probajte - u praksi su se pokazali odlicnim.