Postovani doktore.  Imam 38 godina i mesec i po dana sam u drugom stanju. Ovo mi je prva  trudnoca. Pre 14 dana sam zbog prehlade popila 2 aspirina i skoro kutiju  amoxicilina jer tada jos nisam bila sigurna da sam u drugom stanju. Da li  postoji opasnost po plod i trudnocu zbog toga sto sam popila? Kada je pozeljno da uradim ultrazvuk i da li postoji jos nesto sto bih trebala da uradim? Ovo pitam jer mi je lekar poznanik rekao da zbog toga sto sam  popila treba da abortiram. Hvala unapred.

    Odgovoreno: 22. 12. 2007.
    • Amoxicilin je penicilinski preparat - a oni nisu kontraindikovani u trudnoci, dva aspirina su beznacajna a i popili ste ih u periodu kada vazi zakon sve ili nista tako da ako je trudnoca vitalna (uocena srcana radnja deteta) nema razloga za sekiraciju po tom pitanju. Moj savet vama je da zbog godina starosti uradite amniocentezu ( zbog analize kariotipa ploda iz plodove vode) jer sa staroscu zene narocito preko 35 god raste 10x verovatnoca za radjanje deteta sa Down-ovim sindromom (imate o tome na ovom sajtu-testiranje u trudnoci pa procitajte). Ova analiza se radi od 16-18 nedelje trudnoce. Prvi UZ je pozeljno da uradite (ako vec niste ) sa 6-7 nedelja a zatim izmedju 11-14 nedeljetrudnoce.