Postovani,  mozda je ovo vise teoretsko pitanje, ali molim za Vas odgovor.  Sta daje tacnije rezultate, PAPA test ili brisevi sa cerviksa i vagine?  Ovo pitam iz razloga sto moja prijateljica je istovremeno radila PAPA  test i brisevi cerviksa i vagine, rezultati briseva su bile negativne  (nisu pronadzene nikakve bakterije), a nalaz PAPA testa je pokazao  candidu i jos neku bakteriju!!!  Hvala!!!

    Odgovoreno: 22. 12. 2007.
    • Postovana potpuno ste neobavestena: V+C brisevi su bakterioloski-  zasejavaju se na odredjene podloge i uzgajaju eventualno prisutne  bakterije. Papa bris je citoloski: tu se analiziraju celije sa povrsine  grlica i iz cervikalnog kanala (citolog moze primetiti prisustvo  infekcije), ali je primarno vazna analiza celija sa grlica. Dakle ova dve  analize nemaju nikakve veze.