Da li Postinor 2 ima abortivno dejstvo? Čitala sam na sajtu pravoslavlje.org, da se on koristi kao sredstvo za rani abortus jer ima abortivno dejstvo-onemogućava implantaciju embriona u zid matrice. Koliko je to tačno? Molila bih Vas da mi objasnite kada trudnoća počinje, jer po njihovom mišljenju trudnoća počinje od trenutka oplodnje jajne ćelije i nastanka zigota, a ne od trenutka usadjivanja embriona u zid materice.

    Odgovoreno: 29. 01. 2009.
    • Postinor jeste abortiv- to je pilula koja je koncipirana za dan posle [pije se unutar 72 h od nezasticenog odnosa]. Visoka koncentracija hormona u ovoj piluli dovodi prakticno do kvazi-menstruacije= dolazi do odlubljivanja sluzokoze materice te oplodjeno jajasce nema gde da se usadi - dolazi do pobacaja [ako je do trudnoce uopste doslo]. Navedeno tumacenje trudnoce na tom sajtu je ispravno: trudnoca pocinje kontaktom spermatozoida i jajne celije a to se desava u jajovodu i tek sestog dana od tada dolazi do usadjivanja u zid materice. I vanmatericna trudnoca je trudnoca, a svaka trudnoca je u startu vanmatericna.