Dobar dan postovani doktore,  Pre 13 i po meseci sam se porodila carskim rezom.Posle 6 meseci na  redovnoj kontroli ginekolog mi je rekao da imam ranicu na grlicu materice  i da treba da je spalim laserom Ja sam ga poslusala iako sam razmisljala  da potrazim misljenje jos jednog ginekologa.15 dana posle toga na kontroli  mi je rekao da imam cistu u obliku folikula, radila sam tumor marker,  nalaz je bio uredan.Ja sam se tada zaprepastila otkud sada to, jer je pre  15 dana nije bilo.On mi je tada rekao da do sledece kontrole cista moze da  se povuce sa levog janika a da se pojavi na desnom.Rekao mi je da pijem  pilule za kontracepciju godinu dana(Mercilon).Na sledecoj kontroli mi je  rekao da je cista manja.Sledeca kontrola je u januaru.Ono sto mene brine  je da li je potrebno da toliko dugo pijem pilule i koliko ova cista moze  da bude smetnja za narednu trudnocu, jer ja imam 36 godina i zelim sto pre  da ostanem u drugom stanju. sta mi vi savetujete?  Nadam se vasem brzom odgovoru.  Unapred zahvalna,

    Odgovoreno: 19. 12. 2007.
    • prvo komentar o ranici na grlicu: moj princip je da ne radim intervenciju na grlicu bez biopsije istog. Samo na osnovu kolposkopske slike i PA nalaza moze, ali ta dva pregleda ne daju potpunu sliku o onome sta se desava ispod epitela. Ovi pregledi su screening za sumnju i definitivnu dijagnozu koja se potvrdjuje ili ne biopsijom. Sto se tice ciste- niste naveli velicinu iste tako da ne mogu konkretno da kazem, ali ako je bila folikulinska onda je vec posle prve ture kontraceptuiva a najdalje za tri meseca nalaz morao da bude normalan. Pitanje je kolika je cista, kakvih je zidova , ima li sadrzaj i kakva je prokrvljenost iste pomogle bi mi da dam neki konkretniji komentar. Posto se redovno kontrolisete a Vas ginekolog ne predlaze nista drugo verovatno smatra da je cista benignog karaktera. Uopste nije potrebno da pijete kontraceptive godinu dana zbog ciste jer ako je jos uvek tu onda treba delati na drugi nacin (naravno u zavisnosti od gore navedenih karakteristika- koje mi niste dali).Sa druge strane mozete koristiti OK jos 5-6 meseci jer je danas vazeca preporuka da vreme od carskog reza do sledece trudnoce bude minimum 18 meseci. Potrazite misljenje i drugog ginekologa (sto se tice ciste).