U junu 2008 godine obratila sam se ginekologu zbog produžnog menstrualnog krvarenja koje je trajalo oko mesec dana ( 52 godine sam stara ).UZ nalaz: uterus u AVF dimenzija 104x73x78 mm, cavum prazan, endometrijum debljine 8mm, levo ovarijum dimenzija 50x37 mm cističan ispunjen gustim sadržajem i podseća na endometriozu, desni ovarijum dimenzija 30x18mm, douglas slobodan. Dijagnoza: MTG prolongata, Cystis ovarii lat. sin., Perimenopauza. Terapija: tablete Cycloprogynova 1x1. Pošto dotični lekar više nije radio u Domu zdravlja, posetila sam drugog lekara sa navedenim nalazom. Doktorka se nije složila sa navedenom terapijom. Predložila je da se uradi FSH, isti je uradjen i rezultat je 13,23. Papa test II grupa, izveštaj o mikrobiloškom pregledu uredan. Za terapiju sam dobila 7 dana 2x1 orgametril, krvarenje je prestalo. Ponovo je urađen UZ: Uterus u AVFI miomatozno izmenjen, sa najvećim miomom na zadnjem zidu MASS i na prednjem zidu i u fundusu 40x44x46 mm, urednog protoka u oba. Kavum prazan, endometrijum tanak, regularan. L:O: uy uterus. D:O: u normopoziciji, oba normalne građe i texture. Protoci u obe a. Ovaricae uredni. Cavi Douglasi prazan. Dg. Polymyomata uteri, Adnexitis chr I.sin, Perimenopausis, St post MTG prolongatapost amenorhoeam, St post cystis ovaril I.sin obs folikul persistens. Th.tbl. Orgametril od 5-24 dana 1x1. Ovaj pegled je obavljen 10.7.2008 god. Posle toga popila sam 3 kutije Yasmin tableta, a sada ponovo pijem treću seriju od 5-24 dana 1x1 orgametril. Po prestanku pijenja ciklus kreće, mada oskudan, ali imam utisak ukoliko ne bih opet pila orgametril da ne bi ni prestao, tj. da bi trajao produženo.
    Šta Vi mislite o svemu i da li treba da se plašim nekog prikrivenog maligniteta?
    Hvala unapred!

    Odgovoreno: 26. 01. 2009.
    • Mislim da treba da prestanete sa hormonskom terapijom. Imate miomatozno izmenjenu uvecanu matericu u perimenopauzi ste i posle ove izdasne terapije [hormonske] potrebno je prekinuti terapiju i videti sta ce se desiti. Ukoliko se desi produzeno obilno krvavljenje predlazem eksplorativnu kiretazu upravo zbog prikrivenog maligniteta [mada je verovatnoca mala- UZ-cno je endometrijum tanak]. Saglasan sam sa th doktorke , ali ne Yasmin i ne duze od 3 meseca. Miomi mogu uslovljavati produzena krvavljenja a alternativa su operacija i spirala Mirena te o tome popricajte sa dr.