Koja je uloga endometrijuma, i kako se menja njegova debljina u toku ciklusa (kako bi trebalo)?

    Odgovoreno: 20. 01. 2009.
    • Endometrijum je sluzokoza materice koja se pod dejstvom hormona jajnika menja u toku ciklusa. U prvoj polovini [do ovulacije] pod dejstvom estrogena raste, a zatim se pod dejstvom Progesterona tansformise u smislu prijema oplodjene jajne celije [trudnoce]. Ako do trudnoce ne dodje do trudnoce takva sluzokoza se ljusti u vreme menstruacije i krece se opet u isti proces. U vreme ovulacije je najdeblji trolistan i ima sliku "bikovog oka".