Postovani Doktore,  Mozete li mi pomoci i reci sta je to zaledjivanje grlica materice? Naime, Papa mi je II, vaginalni sekret IIIa i imam masu leukocita. Dobila sam Neo-Penotran vaginalete (ne znam za sta su)-nije mi receno i moram ici na "zaledjivanje". Sta je to, kako se radi, da li je bolno, da li se radi pod nekom anestezijom?  Izvinite, malo sam uplasena. Hvala na Vasem vremenu.

    Odgovoreno: 13. 12. 2007.
    • Zaledjivanje (krio terapija) je metoda kojom se tretiraju promene na grlicu- tacnije kojom su se u nekom ne bas tako davnom vremenu tretirale odredjene promena na grlicu. Danas je ta metoda prakticno napustena - i zamenjena dijatermokoagulacijom ("spaljivanje") i laser-vaporizacijom. Metoda nije bolna i nemate razloga da se plasite same intervencije, ali moj savet je da se pre bilo kakve intervencije uradi ciljana biopsija (sa sumnjivog mesta da bi se tacno znalo sta se nalazi ispod sumnjive kolposkopske slike obzirom da Vam je PA-test uredan -II) pa tek onda neka od destruktivnih metoda. Potrazite i drugo misljenje mozda nema potrebe za intervencijom- imate prava na to.