Poštovani,
    na poslednjem pregledu lekar mi je ustanovio sitne polne bradavice, i rekao da dodjem posle ciklusa kako bi mi uradio papa test (jer neke od bradavica mogu biti izazvani hpv...). E sad me zanima da li su to u pitanju kondilomi (jer ih on ni jednom nije pomenuo, a ja ne primećujem nikakve izrasline). Kako izgledaju unutrašnji kondilomi, i da li se oni mogu videti golim okom? I koliko brzo se šire kondilomi?
    Hvala.

    Odgovoreno: 07. 01. 2009.
    • HPV=KONDILOMI=POLNE BRADAVICE, sve su to sinonimi za infekciju humanim papiloma virusom. Ovih virusa ima mnogo 100-nak vrsta - neki izazivaju bradavice [šiljate, ravne ili invertne], a neki mogu izazvati maligne promene na grliću [karcinom grlića materice je infektivna bolest i posledica infekcije visokoonkogenim tipovima HPV]. Nekada se mogu videti golim okom, a brzina širenja zavisi od mnogo faktora od kojih je stanje imuniteta najvažnije.