Poštovani,   obracala sam Vam se i ranije radi savjeta u vezi obilnih menstruacija.Obzirom da sada imam neka nova 'nesretna' saznanja molila bih ponovno da mi pomognete...  Na posljednjem pregledu, prosle nedelje, doc. je ustanovio da osim policisticnih jajnika obs. i jako nabujale sluznice imam i dva 'manja' mioma te predlozio da obavim krvne pretrage.  Nalaz je pokazao slijedece: Glukoza 5 (3,33-6,11), zeljezo 15,2 (6,6- 26), UIBC 72,5 (19,7-66,2), TIBC 87,7 (40,8- 76,6), SE 3/7, WBC 7,72, NEU 4,2 ili 54,4%, LYM 2,93 ili 38%, MONO 5%, EOS 1,32 %, BASO 1,29%, RBC 4,69, HGB 13,7, HCT 408, MCV 87, MCH 29,3, MCHC 33,7, RDW 15,7, PLT 237, MPV 9,98. Uradjen je i CA 125 koji je 7,57 (ref do 35 U/ml. Urin je uredan, a ginekoloski hormonalni status FSH 3,44, LH 7,16, estradiol 556,06, progesteron 36,7, prolactin 382 i testosteron 2,19 na 25 dan ciklusa.  Ciklus je inace redovan, a jace krvarenje nastupi treci, cetvrti i peti dan, i to sa ugruscima.  Doc. mi je preporucio slijedecu terapiju: Primolut Nor tbl. a 5mg 2x1 u toku 12 dana, i to pocevsi od 16og slijedeceg ciklusa (do 28og). U fazi krvarenja mogao bi koristiti Ergometrin tbl 3x1, C vit, i uzimati Ferrum Lek tbl. 2x1.  Kakvo je Vase misljenje o ovoj terapiji? Meni sve 'ide u glavu' osim ovog Ergometrina, i to u 3x1 dozi? NIsam ranije koristila nikakvu hormonsku terapiju, izuzev Dabroisten tbl 1x1 od 21og do 25 dana dva ciklusa i nije pomoglo.  Imam oboljelu stitnjacu, subklinicka hipotireoza, TSH do 6 a ostali hor. OK. Obzirom da imam nodus doc. je preporucio da uradimo kontrolni nalaz nakon 2 mjeseca pa ako TSH bude opet povecan da pocnem uzimati Letrox 25mg.  Kakav je Primolut Nor u kombinaciji sa Letrox tbl? Upitnici koji stoje iznad moje glave svaki se dan povecavaju... kako da sad u sebe potrpam sve ovo odjednom? Moj ginekolog kaze da pitam endokrinologa, a endokrinolog kaze da pitam ginekologa. Osim sto cu poludjeti, lijepo Vas molim, imate li Vi kakav savjet sta da cinim?   Najljepsa hvala!

    Odgovoreno: 25. 11. 2007.
    • Postovana , ne mogu da se setim sta sam Vam tada preporucio i niste mi napisali da li ste neki od mojih saveta uvazili tako da cu sada ukratko izneti svoje misljenje na osnovu onoga sto ste mi poslali. Krvne pretrage su u redu - nemate razloga za sekiraciju ( ne moze sve biti idealno), hormonske analize takodje (ginekoloski deo), Ca 125 je ok ali ne razumem zasto ste ga radili ( to je tu-marker za jajnik), 2 manja miomatozna cvora - nista posebno - samo redovne kontrole na 6 meseci. Mislim da Vam Primolut Nor nije potreban vec samo ergometrin zadnjih dana ( to je lek koji pospesuje kontrakcije-stezanje materice i na taj nacin smanjuje krvavljenje). Ferrum lek mozete povremeno uzimati - mada niste anemicni pa u ovom trenutku cak i nema potrebe za njim. Resenje za obilno krvavljenje: ako niste radjali i ne planirate da radjate jos neko vreme oralna kontracepcija (slobodno i bez bojazni), ako ste radjali i ne planirate skoro novu trudnocu ili je ne planirate uopste resenje za Vas je spirala Mirena- povoljno ce delovati na smanjenje krvavljenja i na miomatozne cvorove-terapijski. Ako ste planirali da radjate krenite u akciju. Niste mi napisali koliko godina imate i da li ste radjali , ali bi ovim navedenim trebalo da se rese Vasi problemi. Sto se tice kombinacije letrox-a i P.Nora nema nikakve veze svaki je za poseban endokrini segment Vaseg organizma i nema razloga da budete zabrinuti (osim sto ja mislim da Vam P. Nor nije potreban). Endokrinolog neka resava stitnu zlezdu a ginekolog jajnike i matericu- vrlo prosto nema tu razloga za prebacivanja lopte.