Radila sam papa i rezultat je II grupa za nekim jedrima koja kao ne bi trebala biti tu. Doktorka me uputi u privatnu laboratoriju da uradim mikoplazmu,ureaplazmu,hlamidiju i bris cerviksa. rezultati su sledeci: Izolovan je lactobacillus spp.Nije izolovana candida spp.U DMP: epitelne celije, bacili,znatno polimorfonukleara. Chlamidia trachomatis je negativna. Mycoplasma hominis je negativna. Ureaplasma urealyticum je pozitivna,veca od 10 na 4 CFU. Dole je i antibiogram i pise da je osetljiv na 7 lekova od 10,da ne navodim imena, znate i sami verovatno. Koliko je to opasno? O cemu se ustvari radi? Bakterija, infekcija,...? Sta? Da li je istina da kad se to izleci postoji verovatnoca da se pojavi hlamidija ili candida usled delovanja antibiotika? Hvala unapred.

    Odgovoreno: 19. 11. 2007.
    • Mikoplazme su najmanji poznati mikroorganizmi, od bakterija se razlikuju po tome sto nemaju celijski zid a od virusa po tome sto sadrze i Dnk i Rnk. Najcesce genitalne mikoplazme su Mycoplazma hominis i Ureaplasma urealyticum. Infekcija genitalnim mikoplazmama nije karakteristicna za pretpubertesku populaciju, a posle puberteta kolonizacija genitalnog trakta zene nastaje primarno putem sexualnog kontakta. (40-92% zena). Brojna ispitivanja (sa kojima se mnogi i ne slazu) ukazuju da genitalne mikoplazme mogu biti uzrok pre svega spontanog abortusa a specijalno ponovljenog sp. abortusa, steriliteta, niske porodjajne tezine deteta te se u svakodnevnoj praksi za njima traga i propisuje terapija. Broj koji ste naveli je broj koji je dobijen mikrobioloskom obradom i moze ukazivati na subklinicku infekciju, ali je svejedno treba leciti po antibiogramu. Apsolutno nema povezanosti sa Chlamidijalnom infekcijom a posto se leci antibioticima pojava gljivica je moguca, ali se jednostavnom upotrebom Canestena 3 taj problem resava.