Dragi dr,
    Imam kondilome i imala sam mozaične promene na grliću materice samo jednom avgusta meseca od tad je ok, nemam nikakve promene na grliću, već se kondilomi javljaju samo spolja.
    Interesuje me da li te promene na grliću ukazuju da je virus kancerogen? Radila sam tipizaciju i očekujem rezultate, ali sam zabrinuta, pa ako možete da mi odgovorite, bila bih Vam zahvalna.

    Odgovoreno: 15. 12. 2008.
    • Mozaične promene ne moraju biti posledica virusne infekcije - može biti posledica i obične bakterijske inf. Ove promene se obično ne povlače tako lako (ima ih pa ih nema) te je moguće da se radilo o grešci - što nije nemoguće. Kondilomi spolja su obično uzrokovani tipovima 6 i 11 koji nisu onkogeni. U svakom slučaju sredite ih Laserom - nema potrebe da ih gajite.