Srdačan pozdrav,
    Zanima me šta su to pseudociste i luteumciste. Na nalazu stoji da su jajnici komplet popunjeni sa velikim cistama i donji dio stomaka. Za koji dan imam laproskopiju... CA 125 37.2 ,CA 19-9 9.6 , dali su to vrijednosti zbog kojih treba da brinem? Ne znam šta je Portio-fundus 95 mm, AP 50 mm EM 28 mm??? Desni Ovar 64x41 mm , Levi Ovar 47x35 mm. Možete li mi reći još kolika je mogućnost poslije LSK ostati trudan. Krvana slika mi je OK, Torax snimak isto OK, a krvarim skoro 15-20 dana (obilno), tako svaki mj. Zabrinuta sam zbog LSK , psihički umorna... Da li postoji drugi način liječenja cisti..?
    Unaprijed hvala puno!

    Odgovoreno: 10. 12. 2008.
    • Pseudociste su lažne ciste - formacije koje liče - a nisu ciste. Luteinske ciste su funkcionalne ciste (nisu opasne) - i ponekad spontano prolaze - ili uz pomoć lekova. Ako na taj način ne prodju onda je indikovana laparoskopija. Portio.......= to su mere materice i jajnika - uz-čne=normalan nalaz. Janici su uvećani (normalne vrednost su oko 35x25 mm). Vrednosti tumor markera - nema razloga za brigu. Laparoskopija će eliminisati ciste, skinuti priraslice ako ih ima i proveriti prolaznost Vaših jajovoda - dakle sve će biti uradjeno u cilju poboljšanja šansi da ostanete trudni - prava stvar za Vaše stanje.