Postovani, pre tri godine dijagnostikovan mi je genitalni herpes. Da li se vremenom postaje "manje zarazan", naravno kada nema vidljivih simptoma. To me interesuje jer sam u agoniji,zelim u buducnosti planirati decu-imam li prava na to? A i to se mora uciniti bez kondoma, dakle, kad nema simptoma (a koristila sam aciklovir tablete)koje su sanse da cu zaraziti partnera? Nadam se da ste razumeli pitanje, unapred Vam hvala

    Odgovoreno: 28. 10. 2007.
    • Genitalna HSV infekcija se prenosi tokom perioda simptomatskog ili asimptomatskog izlucivanja virusa. Za vreme oboljenja , seksualnim kontaktom HSV infekcija se prenosi u 50%. Dokazano je da postoji asimptomatska eskrecija virusa u pljuvacki i cervikalnim i seminalnim sekretima. Simptomi primarne infekcije javljaju se brzo nakon kontakta su temperatura, glavobolja, bol u misicima... U tom periodu virus se aktivno izlucuje oko 12 dana, ali moguca je i rekurentna asimptomatska infekcija sa izlucivanjem virusa te je odgovor mozete da zarazite partnera, ali infekcija zavisi i od njegove otpornosti i prokuzenosti. Znaci kada nema aktivne bolesti svakako ste manje zarazni i vrlo je mala verovatnoca da cete zaraziti partnera. Naravno da cete moci imati decu.