Poštovanje.  Imam 34 godine, stalnog partnera (udata sam) i nisam rađala. U martu 2006. god imala sam namerni prekid trudnoće, posle čega su se, do tada potpuno redovne menstruacije blago poremetile. Par meseci posle prekida trudnoće menstruacije su počele da se javljaju sa uvodom, koji je počinjao 7-10 dana pred očekivano krvarenje. Uvod se sastojao u blagom krvarenju braonkaste boje koje bi se kasnije nastavilo u menstrualno krvarenje. Krvarenje se nekada javlja i neposredno posle odnosa.U aprilu 2007. mi je ginekolog dao Dabrostan 1xdan, ali ni posle tri naredna ciklusa situacija se nije promenila. U ponovnom odlasku (sada, u oktobru) na UZ-u u endometrijumu je primećeno prosenčenje 7x12 mm sa sumnjom na polip kao mogući uzrok krvarenja. Ordiniran mi je Orgametril 2xdan tokom ovog i narednog ciklusa, pa ako se ponovo javi krvarenje - eksplorativna kiretaža. Moja pitanja su: 1. Da li je histroskopija sa eventualnom resektoskopijom bolje rešenje od ekspl. kiretaže u konkrektnom slučaju (manje invazivno i preciznije)? 2. Da li se histeroskopija radi kod nas (Bgd) rutinski u privatnim ordinacijama?  3. Da li sve ovo može nepovoljno da se odrazi na trudnoću, obzirom da suprug i ja želimo bebu u bliskoj budućnosti? Unaprad hvala na odgovoru.

    Odgovoreno: 28. 10. 2007.
    • Problem koji navodite je najverovatnije hormonske prirode- popustanje zutog tela u drugoj polovini ciklusa sa bas takvim prevremenim oskudnim krvavljenjem koje se nastavlja u ciklus. Terapiju Dabrostonom 1x na dan ne razumem i moj savet je da tri ciklusa uzimate Primolut -Nor ili Orgametril 2x1 od 16 do 26 dana ciklusa - to je tzv. hormonska kiretaza a ujedno ce Vam i srediti ciklus za sledeci duzi period. Mislim da ce Vam ovakva terapija srediti problem i da nece biti potrebe za explorativnom kiretazom. Sto se tice histeroskopije i ciljane biopsije moze , ali mislim da je nepotrebno u Vasem slucaju- koliko sam shvatio radi se samo o zadebljanju endometrijuma i sumnji na end.polip-sto ce se hormonskom kiretazom resiti. Ukoliko se ne resi obicna expl. kiretaza je dovoljna jer ce se i posle histeroskopije isto tako zavrsiti. Postojanje polipa endometrijuma moze biti razlog steriliteta, ali ispostujte prvo ovu hormonsku terapiju a na uz- kontrolu idite u vreme krvavljenja.