Poštovani dr,
    uradjena je biopsija grlića i frakc. eksplorativna kiretaža. Materijal poslat na HP verifikaciju. Makroskopski nalaz: 1.Primljen opnast isečak tkiva dimenzija 20x15 mm na jednom kraju izgleda sluzokože koji je uzdužno rasecen i uzet u rad u celini 1 kalup. 2. Isečak tkiva dimenzija 18x12 mm uzdužno isečen i uzet u 1 kalup. 3.Materijal mase 0,5gr izgleda koagula krvi uzet u celini u 1 kalup. 4. Materijal mase 1gr izgleda koagula, a delom sa beličastim trakastim isečkom tkiva, uzet u rad u celini u 1 kalup. Mikroskopski nalaz: 1.Analizom serije preseka materijala koji je obradjen u celini u primljenom materijalu nema elemenata neoplastične displazije epitela. 2. Analizom serije preseka materijala koji je obradjen u celini u primljenom materijalu nema elemenata neoplastične displazije epitela. 3. Analizom serije preseka materijala koji je obradjen u celini u primljenom materijalu je prisutna krv, sluz, delić mišićnog tkiva, fragmenti cerviksa sa znacima hronične nespečificne inflamacije. U primljenom materijalu nema elemenata neoplastične displazije epitela. 4. Analizom serije preseka materijala koji je obradjen u celini u primljenom materijalu je prisutna veća količina krvi, sluz, fragmenti mišićnog i vezivnog tkiva i sitni delići cervikalnog epitela delom sa znacima artefakta, bez elemenata displazije. Dijagnoze: 1. Cervicitis chronica nonspecifica. Ovula Nabothi. Parakeratosis laminae epithelialis ektocervicis uteri. 2. Cervicitis chronica nonspecifica. Erosio vera laminae epithelialis endocervicis uteri.
    Zamolila bih Vas da mi malo opširnije objasnite koliko je opasno i kako se leči?
    Pozdrav

    Odgovoreno: 07. 11. 2008.
    • Ne mogu mnogo opširno, jer nemam toliko vremena, a pitanja je mnogo. U svakom slučaju nemate razloga za strah - nalaz ukazuje na nespečificni hronični upalni proces grlića [posledica poremećenog sekreta i bakterijske infekcije - ništa strašno]; ovula Nabothi je inkluziona cista na grliću - potpuno bezopasna; erosia je oštećenje izazvano infekcijom. Sve u svemu ništa zabrinjavajuće - Vaše je da uradite V+C bris , lečite po antibiogramu i uradite tretman grlića - najbolje laser, a može i dijatermokoagulacija ili radio talasi.