Uputna dijagnoza: steril prim. St post hysteroskopiam et tentamen TVL. Pro laparoskopia. Trebala je da se uradi na Bežaniji transvaginalna laparaskopija i histeroskopija. Pokušano i nije uspelo. Potom su pokušali da urade laparaskopiju, isto nije uspelo. Nakon toga urađen HSG NALAZ HSG: Kavum uterus uredna veličine, glatkih zidova, pravilnog oblika. Oba jajovoda uredne dužine, obostrano propuštaju kontrast. U predelu desnog jajovoda se kontrast izliva u obliku nivoa. Završna dijagnoza: Steril prim. Tentamen laparoskopia. HSG facta est 23.10.08. Perisalpingitis l dex in obs.
    Molim za mišljenje završne dijagnoze. Da li se vidi stanje materice iz epikrize? Šta može da bude uzrok neuspeha TVL?
    HVALA!

    Odgovoreno: 05. 11. 2008.
    • Nalaz HSG - a ukazuje na upalu desnog jajovoda, ali sve ostalo kao i prolaznost oba jajovoda su potpuno uredni. Zašto laparoskopija nije uspela? To pitanje ćete morati njima da postavite - verovatno je tehnika otkazala.