Poštovani doktore,
    u maju 2007.godine sam imala prevremeni porođaj u 25.nedelji trudnoće, doktor je pričao da je beba super. Iznenada sam tokom noći osetila bolove u stomaku, beba se pomerila na levu stranu stomaka, kada sam stigla u bolnicu bila sam otvorena 3 prsta, uključili su mi infuziju sa terapijom za smirivanje kontrakcija, ali nakon 16 sati beba se rodila, do porođaja je bila živa, ali nije ni zaplakala, sve je bilo uzalud. Pre mesec dana u 8,3 nedelji trudnoće na 4d ultrazvuku doktorka je rekla da beba nema srčanu radnju, uradili su kiretažu. Patološki nalaz ništa nije pokazao. Na moje insistiranje urađene su sledeće analize: ureaplazma-negativan, mikolazma-negativan, hlamidija-negativan, CMV - 540, ali piše negativan, Toksikoplazma-negativan, ali vrednost je 240, kako su mi objasnili da je virus u telu od detinjstva, ali nije aktivan sada i da ne smem da ostanem trudna dok je on u telu.
    Kako se leči i koliko dugo? Želim da što pre budem trudna. Koje analize savetujete da se još urade? Hvala.

    Odgovoreno: 31. 10. 2008.
    • Toxoplazmoza nije uzrok Vaših sp. pobačaja. Prvi i drugi pobačaj verovatno imaju različite uzroke. O ponovljenom spontanom pobačaju pročitajte u istoimenom tekstu na sajtu - tu ćete saznati više o ovoj problematici, i smernicama za ispitivanje. Što se tiče Toxoplazmoze potrebno je ispitati ima li je u menstrualnoj krvi - jedino lokalna infekcija može biti uzrok pobačaja a th sprovodi ako se parazit dokaže. Sulfonamidi i spiramicin su lekovi izbora. Ostaćete trudni, ali prvo se ispitajte.