Poštovani,
    već sam pisala o mom problemu sa kondilomima... Interesuje me da li je tačno da jednom dobijen HPV virus ostaje u telu do kraja života tj. da je nemoguće izlečiti se mada ga ne prate uvek spoljašnje manifestacije u vidu kondiloma (tako piše na brojnim forumima, nigde nisam naletela na stručni stav o tome)? I takođe da li je obavezno ili bar preporučljivo da se radi tipizacija HPV virusa (doktorka mi to nije pominjala)?
    Srdačan pozdrav i hvala na odgovorima!

    Odgovoreno: 29. 10. 2008.
    • Tačno je - virus ne možete pobediti, ali ga organizam svojim imunitetom može držati pod kontrolom. Nije potrebno raditi tipizaciju, ako nemate promene na grliću. Redovna kontrola kolposkopska i PA je dovoljna. Kondilome izazivaju tipovi 6 i 11, a oni nemaju onkogeni potencijal (sposobnost da izazovu karcinom) -što je sreća u nesreći.