Poštovani doktore,
    u 10. sam nedelji trudnoće. Ulrazvučnim pregledom ustanovljeno je da fetus ima naglašen NT (nuhalnu translucencu).
    Interesuje me dok ne uradim Dabl test, da li je to siguran znak Daunovog ili Tarnerovog sindroma?

    Odgovoreno: 05. 10. 2008.
    • NT se radi od 10+6 do 14 nedelje. Ako je NT povećana u ovom periodu ona je jedan od UZ znakova suspektog Daunovog sindroma. Tu su još i nosna kost, protok kroz ductus venozus i mitralna regurgitacija. Sve to uz biohemijski screening (double test) sa sigurnošću od 90-95% ukazuje na postojanje DS ili ne. Ako se NT zadrži- obavezno uradite amniocentezu od 16-18 nedelje za definitivnu i 100% dg. UZ i biohemijski screeninzi su smernice kojima selektujemo žene za AC. Ne mora da znači da je plod DS.