Poštovani dr,
    Poslednji Papa test mi je bio 2/3 , ponovljeni 3 grupa (citiram"nešto er. i le. jedra ćelija dubokih slojeva mestimično sa znacima atipije). Poslata sam na kolposkopiju u Narodni Front i dobila dijagnozu-Cervicitis chronica. Pošto je doktorka bila prilično misteriozna, molim Vas protumačite mi ovu dijagnozu i recite mi da li Cervicitis ukazuje na predmalgine promene i šta je njegov uzrok. Plaši me i ovo u dijagnozi "jod negativan", pa mi molim Vas i to rastumačite, jer mi je neko rekao da su to zloćudne promene. Porodila sam se u 23 godini, do sada bez abortusa, sad imam 34.
    Posavetujte me, da li je za ovu dijagnozu neophodna biopsija i da li je hron. cervatitis moguće izlečiti bez operacije?
    Unapred zahvalna

    Odgovoreno: 26. 09. 2008.
    • Moj savet je biopsija. PA III znači da postoje promene odnosa jedra i citoplazme u ćeliji- a nađene su i atipične ćelije što je sve znak dejstva infekcije (bakterijske ili virusne) na grlić. Jod negativan- to je patološka kolposkopska slika. Biopsijom će se definisati priroda promene (neće biti maligne, ali mogu biti premaligne promene tipa CIN I- što je 100% rešivo), na osnovu čega ćete moći da sprovedete eventualni tretman - i bićete mirni.