NA KOLIKO TREBA RADITI PAPANIKOLAU TEST I DA LI JE POTREBNO URADITI TEST NA HUMANI PAPILOMA VIRUS. OBJASNITE SIMPTOME ZA HPV?

    Odgovoreno: 04. 03. 2007.
    • Kolposkopiju i Papa-Nikolau test kao screening za premaligna stanja na grlicu treba raditi jednom godisnje u seksualno aktivnih zena. Humani Papiloma Virus (HPV) je seksualno prenosiv i infekcija nekim sojevima predstavlja osnov za razvoj karcinoma grlica. Ukoliko se posle kolposkopije i PA testa ukaze potreba za daljom dijagnozom ona se sprovodi ciljanom biopsijom grlica i eventualno HPV tipizacijom.