Poštovana,
    Imam veliku nedoumicu koja me stvarno muči. Da li je laparoskopija dijagnostička ili dijagnostičko_terapijska procedura? Trebalo bi da mi urade ovaj zahvat uskoro, pa me muči da li će moći da mi otklone suspektne peritubarne priraslice uočene na hsg-u?
    Hvala puno unapred.

    Odgovoreno: 29. 07. 2009.
    • Poštovana,
      Razlika je u tome šta fond pokriva. Ako je lekar dao indikaciju da se radi laparoskopija na osnovu prethodnih nalaza, trebalo bi da bude terapijska i da Vam se priraslice otklone. Fond pri tome pokriv a troškove dijagnostičke laparoskopije (otprilike kada ne znaju šta se sa Vama dešava) ali Vam iza toga ništa terapijski ne rade. Zato se plaćaju troškovi participacije u okviru ove intervencije, da biste mogli dobiti odgovarajući tretman. Naravno da bi bilo glupo da vas se uspava, konstatuje problem i onda se ništa ne učini, pa da se naknadno uspavljujete još jednom kako bi intervencija imala i konkretni efekat- odnosno lečenje.