Poštovana,
    Pišem po drugi put i molim za odgovor 2005 god sam radila biopsiju i dijagnoza je bila cervicitis chronika nonspecifika activa cum condyloma planum cervicitis l sil. Ectropion mucosae endocervicis cum epidermisatione. Od tada redovno idem na kontrole svakih šest meseci i papa je uvek II grupa. Zadnji papa test i kolposkopiju radila sam 29.05.2009 i tada je papa bio II grupa a na kolposkopskom pregledu doktor je rekao da se vide mestimična ognjišta punktacije, finog mozaika, jod pretežno negativan i doktor je predložio još jednu biopsiju koju sam uradila 29.06.2009 i rezultat je l sil (cin 1) doktor je rekao da za dva meseca uradimo kolposkopiju pa zavisno od rezultata i konizaciju. Moram reći da sam pod velikim stresom iako verujem svom doktoru ali od zadnje kontrole mi se dešava da 5-7dana pre ciklusa imam oskudno krvarenje (više braon fleke) koje me još više uznemiruju pa sam opet bila kod svog gin. Koji je uradio ultra zvuk koji glasi uterus u avrf, endometrijum 14.9, oba jajnika na tipičnim mestima normalne veličine i strukture, douglas prazan. Rekao mi je da ta krvarenje nisu zabrinjavajući. Molim Vas da mi odgovorite šta mislite o svemu, izvinjavam se zbog dužine pitanja jer sam pod velikim pritiskom.
    Unapred hvala.

    Odgovoreno: 29. 07. 2009.
    • Poštovana,
      Condyloma planum su ravne bradavice na grliću i uzrokovane su hov infekcijom, kao i šiljate bradavice. Zbog promena na grliću uradite i sve ostale nalaze: cervikalni bris na bakterijsku i mikološku kulturu, bris na mycoplasmu i ureaplasmu, chlamydiu genitalni herpes, a obzirom na ravne kondilome i hpv tipizaciju. Sve što je pozitivno treba da leče oba partnera. Što se tiče kontrole za 2 meseca (kolposkopske), ona je ok, ali mislim da pre konizacije obavezno treba ponoviti i biopsiju, jer kolposkopija i pa bris nikada nisu tako precizni kao nalaz biopsije. Ona Vam može reći da li su oštećenja veća nego što izgledaju i u kojoj meri treba planiraju konizaciju preudzeti. Ovo Vam predlažem čisto da se ne desi da se konizacija odradi, pa da se ne desni da je oštećenje tkiva ostalo i da ne biste ponovo morali na intervenciju.