Poštovana,
    Može li cista na jajniku nastati od prehlade? Drugo može li vodena cista, ako se nosi duži vremenski period, postati unutar gušće konzistencije, pa tako odavati utisak dermoidne? Može li se lečiti takva konzervativno?
    Hvala

    Odgovoreno: 30. 07. 2009.
    • Poštovana,
      Najvećim delom se ciste i stvaraju od upala uzrokovanih različitim uzročnicima. Moguće je da u jednom periodu svog razvoja i dermoidna cista izgleda kao obična " vodena cista", pošto nastaje iz embrionalnih ćelija koje imaju sposobnost diferenciranja u različitim pravcima, uglavnom u pravcu proizvoda kože, a da se kasnije pojave i ostale manifestacije kao što su loj, kosa nokti. Dermoidne ciste se ne leče konzervativno, jer postoji mogućnost maligne alteracije. Pre ili kasnije se ista promena javi i na drugom jajniku, pa ako nemate potomstvo, postarajte se da što pre rodite decu.
      Pozdrav.