Poštovana,
    Imam 30 godina i godinu dana pokušavam da ostanem u drugom stanju. Mužu je uredan spermogram kao i svi brisevi. Moji nalazi hormona rađeni 2 dana ciklusa, kao i brisevi uredni. Pre dva dana rađen je hsg i nalaz glasi ovako: cervikalni kanal uredan. Kavum uterusa trouglastog oblika, lako ugnutog dna (obs arcuatus), homogeno ispunjen kontrastom, jasnih ivica endometrijuma. Obe tube jasno vidljive celom dužinom do ampularnih segmenata gde se ima utisak suženja i da oskudno propuštaju kontrast u peritubarne priraslice i u trbušnu duplju. To je nalaz i predložena mi je laparoskopija za dva meseca. Mene zanima na koje sve načine može doći do stvaranja priraslica jer nikada nisam infekcije hlamidijim, mikoplazmom i slično. Gljivice ponekad jesam u stanjima pada imuniteta, nikada, bar ne manifestne, upale jajnika. Porođaja 0, abotusa 0. Šta vi mislite ima li nade za mene da nakon ove intervencije ostanem u drugom stanju prirodnim putem i pre svega da li ovaj nalaz govori o teškom stanju tog ampularnog segmenta jajovoda?
    Hvala puno unapred!

    Odgovoreno: 30. 07. 2009.
    • Poštovana,
      Peritubarne priraslice najčešće su posledica upale, koju verovatno niste registrovali, ili pak nekih operativnih intervencija u trbuhu (operacija slepog creva i sl.) naravno da po intervenciji imate šanse da zatrudnite, a Vaš sadašnji nalaz govori o suženju ali ne i neprohodnosti Vaših jajovoda.