Poštovana dr,
    Šta bi još trebalo da uradmo od analiza pošto do trudnoće ne dolazi već 3 godine, ustvari imala sam spontani prošle godine - Juna trudnoća stara 5 nedelja. Uradila sam ultrazvuk, papa test, kolposkopiju, briseve na mikoplazmu, ureaplzmu i hlamidiju (bili smo pozitovni sad više nismo), muž uradio spermograf rezultat hiposprermija, menstruacija redovna na 28 dana traje po 4-5 dana, imam 24 godine. Šta još predlažete?
    Hvala.

    Odgovoreno: 30. 07. 2009.
    • Poštovana,
      U poslednje vreme vidim da pacijenti dolaze sa nalazima briseva na chlamydiu neposredno po završetku antibiotske terapije i da su nalazi negativni. Ovi brisevi se prema preporuci svetskog centra za kontrolu i prevenciju zaraznih bolesti rade tek 3 nedelje po završetku terapije i još 2 puta u razmacima od po mesec dana. Tek 3 uzastopna negativna brisa kod oba partnera znak su izlečene infekcije. Takođe preporuka je da se analiza brisa radi ili eia metodom ili pcr metodom jer su dvostruko bolje od dif metode, iako i one propuste nekih 35-40% slučajeva koji su inficirani. Takođe mycoplasma ima ciklus obnavljanja na 6 meseci, tako da je u tim vremenskim intervelima treba ponovno prekontrolisati. U isto vreme niste uraditi testove na genitalni herpes i humani papiloma virus.