Poštovana dr,
    Imam 31 godinu i jedno dete. 2008 godine konstatovana mi je cista na desnom jajniku dimenzija 6,5x4,5 cm. Lečena sam Orgametrilom 6 meseci sve dok nisam počela da osećam jake bolove, nakon čega sam operisana Juna 2008. god. Sa završnom dijagnozom "tu czsticus 1. Dex torkuatus. Op: laparatomia transversa suprapubica sec phannenstiel overiectomia 1. Dex. N. 83. 2. Patohistološka dijagnoza cystadenofibroma ovarii. Od operacije pa do danas pregledana sam od strane više ginekologa i sve je bilo ok. Menstruacije su bile na 30, 33 i 35 dana. Pošto sam počela da osećam bolove u levoj strani stomaka otišla sam kod ginekologa koji je rekao da je nalaz uredan i pošto želim da ostanem u drugom stanju predložio mi je da radim folikulometriju na šta sam i pristala. Marta, aprila i maja meseca ove godine išla sam na folikulometriju. Dana 22. 07. 2009. god. Otišla sam kod ginekologa koji me je operisao jer sam i dalje osećala bol u levoj strani i zato što je menstruacija kasnila i ultrazvučnim pregledom konstatovana mi je cista na levom jajniku 3,5x3.0 santimetra. Menstruaciju sam dobila 26. 07. 2009. god. (45 dana) i doktorka mi je prepisala lek " cyclo-proginova" od 5-og dana menstruacije i da je za cistu najbolji lek trudnoća. Molim Vas da mi odgovorite dali je moguće da mi se ponovo stvorila tako brzo cista na jajniku koji mi je preostao, koliko je dobar ovaj lek i uopšte šta da radim ubuduće. Strašno se bojim da se i ova cista ne uvrne u jajnik i da na kraju ostanem i bez drugog jajnika, odnosno bez svega. Nisam više sigurna ni da li želim trudnoću, dete imam samo želim da sačuvam ovo što mi je ostalo. Izvinjavam se na opširnosti, u nadi da ćete mi pomoći.
    Hvala unapred.

    Odgovoreno: 30. 07. 2009.
    • Poštovana,
      Vaša patohistološka dijagnoza je izuzetno retka, a moguće je takođe vrlo retko da budu zahvaćena oba jajnika. Verovatno Vam se samo slučajno desila pojava te manje ciste na jajniku neposredno po operaciji i nevezano za cistu na desnom, ali se ipak za svaki slučaj redovno kontrolišite. Ako Vaš ginekolog primeti da se ona uvećava, on će odreagovati.
      Pozdrav.