Poštovana,
    Pišem u ime moje prijateljice, jer joj internet nije dostupan. Skoro 2 godine je u braku. Ona ima 28 godina, a njen muž 32. godinu i po je pokušavala da zatrudni i kada se to desilo imala je spontani pobačaj (ne znam tačno koja nedelja, uglavnom rano, tek što je utvrdila trudnoću kućnim testom). Koje sve pretrage treba da uradi ona, a koje njen muž, jer je sada već počela da brine.
    Unaprijed zahvaljujem!

    Odgovoreno: 20. 07. 2009.
    • Poštovana,
      Treba da uradi: torch, antitela na adeno, coxackiae i parvo b19 virus, zatim kariotipove oba partnera, dalje briseve na bakterijsku i mikološku kulturu, myco i ureaplasmu, chlamydiu, genitalni herpes, zatim ispitivanja na stečene ili urođene trombofilije, a ukoliko su svi prethodni nalazi uredni i imunološke testove (javiti se nekom specijalisti). Partner sem Kariotipa treba da uradi spermogram (veliki broj patoloških oblika može biti razlog), zatim urinokulturu, spermokulturu, bris uretre na bakterijsku kulturu, bris na myco i ureaplasmu, chlamydiu i genitalni herpes. Sve što je kod bilo koga od njih pozitivno treba oboje da leče, a posle terapije potrebna je kontrola svih prethodno pozitivnih nalaza.
      Pozdrav.