Poštovani,
    imam 31 godinu. Suprug i ja već 3 godine pokušavamo da dobijemo bebu. Za te tri godine sam bila kod 3 različita ginekologa i svi pričaju da je sve uredu (spermogram, spermokultura, mikoplazma, ureaplazma, klamidija, folikulometrija - uredne ovulacije). Čak su mi rađene i 4 inseminacije, jer poslednji dr. više nije znao šta ce samnom. Rađena mi je persuflacija i pritisak u jajovodima je dobar. Da li treba da radim hsg? To je jedino što nisam radila. Pre 2 nedelje sam bila u Grčkoj kod lekara i pronašao mi je bakteriju gardnerella vaginalis (ovde me nijedan lekar nije testirao na to). Da li je moguće da je ona uticala na to da ne ostanem u drugom stanju? Inače, par puta mi se dešavalo da radim betu, ona 3, 4 dana kasnjenja bude 10 ili13, i onda opada. Ili radim kućni test, bude pozitivan, pa nakon par dana negativan i onda dobijem. I šta mi vi preporučujete? Da li da idem na hsg ili je persuflacija jajovoda dovoljna? Ili da idem na vantelesnu oplodnju?
    Unapred hvala na odgovoru.

    Odgovoreno: 18. 06. 2009.
    • Poštovani,
      moguće je da vaginoza, tj prisustvo gardnerele vaginalis u većem broju od normalnog (jer je ona normalan stanovnik vagine) poremeti kiselost vagine i izazove problem, ali je manje verovatno. Ako su vam testovi na trudnoću najpre pozitivni, a zatim se negativiziraju verovatno je problem druge prirode. Uradite testove na urođene i stečene trombofilije. Da li su vam rađena antispermatozoidna antitela? Da li ste uradili nalaze hormona jajnika, hipofize i štitne žlezde. Da li je test na chlamydiju pcr ili eia test ili dif metod? Ova poslednja detektuje svega 30% infekcija, eia 60% , a pcr kažu 65% infekcija (to znači da je dosta visok procenat propuštenih infekcija) , prema podacima centra za kontrolu i prevemciju bolesti svetske zdravstvene organizacije. Nadam se da vam je lakar u Grčkoj dao i terapiju. Ako nije koristite orvagyl ili macmiror vag glob i pakovanje i popijte i vi i suprug 7 dana orvagyl tbl. 2x400 mg.