Bila sam trudna skoro dva meseca a onda je došlo do uginuća ploda, i do kiretaže. Rezultat imunoenzimskog testa: rubella virus: igg- pozitivan, cmv igm-pozitivan, igg-pozitivan, dok su ostali testovi negativni. Lečim se, ali ne razumem baš šta je to kako je došlo do toga, koliko treba da se lečim, i kad ću smeti da ostanem opet trudna. Razumela sam jedino da je to tkz. dečji virus. Da li sam sada zarazna i treba li i moj muž da se leči. Molim vas pojasnite mi kako sam to dobila i kako dalje da izbegavam i šta da izbegavam, kako bih to što pre izlečila. I koliko traje lečenje- rekli su mi da se to duže leči.
    Unapred hvala! Marijana

    Odgovoreno: 15. 06. 2009.
    • Poštovani,
      u toku trudnoće došli ste u kontakt sa virusima rubellae i citomegalovirusa, koji su verovatno oštetili plod i došlo je do njegovog uginuća. To su virusi koji obično napadaju malu decu. Obično je period od 6 meseci dovoljan da se materica oporavi i da ponovo smete da zatrudnite, a dotle će infekcija biti sanirana. Sledeći put kada ostanete trudni nemojte u prva 3 meseca mnogo da se družite, naročito sa porodicama koje imaju malu decu, jer virusi utiču na period embriogeneze.