Poštovani lekaru,
    nedavno sam radila papanikolau test, rečeno mi je da sam druga grupa. Ima li potreba da uradim i hpv- tipizaciju, preventive radi? Je li ta metoda bolna?
    Unapred zahvalna

    Odgovoreno: 15. 06. 2009.
    • Poštovani,
      pa bris vam ne može ukazati na infekciju tim virusom, već samo govori da li postoji oštećenje na ćelijama grlića koje može biti udruženo sa malignitetom. Nalaz na hpv možete uraditi kako biste eventualno bili mirni, ali ni negativan nalaz nije apsolutno tačan, jer virusa ima mnogo više tipova nego što test pokriva.