Poštovani,
    molim vas za komentar i savet. Pre više od mesec dana sam 4 dana pre termina izgubila bebu. Trudnoća je sve vreme protekla uredno na svim kontrolama. Ja imam 32 godine, prva trudnoća i ne bolujem ni od kakvih bolesti. Te noći mi je nakon nekoliko dana kontrakcija koje su bile slabe i nepravilne pukao vodenjak. Voda je bila braon boje. Kada smo stigli u bolnicu samo su utvrdili da bebi srce ne kuca. Patolog je na obdukciji našao sledeće: nikakve anomalije ploda, nema infekcije plodove vode, placenta normalne razvijenosti horionskih cupica, nema velikih infarkta, normalna količina fibrina. Plodova opna normalne morfologije, nema infekcija. Pupčana vrpca sa 3 krvna suda, akutna hemoragija koja razdeljuje warthonov gel pupčanika. U ovom segmentu nađena venska tromboza. U skladu sa literaturom ovakva hemoragija je asocirana u 40-50% slučajeva sa smrtnošću ploda, moguća kompresija krvnih sudova u pupčaniku zbog pritiska hematoma. Na klinici su mi saopštili da se ovakve stvari jednostavno dešavaju i da nije bilo pomoći. Kakvo je vaše iskustvo sa time, da li smo nešto mogli da učinimo za našu bebu ili smrt nije mogla biti izbegnuta? Koliko je potrebno čekati do nove trudnoće obzirom da sam rodila vaginalno i da li smatrate da su pre sledeće trudnoće potrebne neke posebne analize mene ili supruga? Čitali smo dosta o trombofiliji, ali ne znamo da li je u našem slučaju to aktuelno istraživati obzirom da je beba bez problema iznešena do termina, na rođenju bila teška 3900g i duga 53cm. Ili je došlo do mehaničkog oštećenja pupčanika i te hemoragije? Šta je moglo biti uzrok tog krvarenja na sam dan poroda?
    Sa poštovanjem
    Sanja

    Odgovoreno: 15. 06. 2009.
    • Poštovani, tromboza pupčanika nije nastala na sam dan porođaja, obzirom da vam je plodova voda bila braon boje, već ranije. Nažalost, imali ste nesreću da vam se tako nešto desi. Ipak, pred narednu trudnoću uradite testove na trombofiliju, za svaki slučaj, iako jeste činjenica da ste izneli trudnoću skoro do termina, što kod ovih poremećaja bez adekvatne terapije nije slučaj. Trudnoća inače jeste stanje sa pojačanom koagulabilnošću, ali nekada i drugi faktori mogu dovesti do tromboze. Pozdrav