Poštovani,
    doktorka mi je rekla da uradim analize 2. dana menstruacije-koje su nekada "prave" a nekada braonkaste i oskudne-kakva je bila ovog puta. 2 dana pre vađenja krvi sam imala veliku svađu  sa momkom, i nisam maltene ni jela 2 dana pa me zanima da li je to moglo da utiče na vrednosti prolaktina 1464mu/l u julu prošle godine sam takođe radila polne hormone i tada mi je prolaktin bio normalan (475, ref. Vr. Do 800) sada mi je fsh 6,8 lh 25,0 prl 1464 prg 17,0 testo. 0,4 estradiol 105. Da li ove vrednosti spadaju u lutealnu ili folikularnu fazu? Znam da menstruacija odgovara folikularnoj fazi, ali ne znam da li je ovo uopšte bila menstruacija. Inače imam policistične ovarijume, a s obzirom da imam 29 god. Uskoro bih želela porodicu pa me zanima kakvi su izgledi.
    Hvala najlepše, pozdrav

    Odgovoreno: 18. 06. 2009.
    • Poštovani,
      imate poremećaj koji se zove sindrom policističnih jajnika, pošto vam je vrednost lh hormona 4 puta veća od vrednosti fsh. Takođe imate i pridruženu hiperprolaktinemiju, pa treba da uradite snimak tuskog sedla u kojem leži hipofiza da se isključi postojanje tumora. Ukoliko je problem samo funcionalan (tj. ako nema tumora) tada se lekovima vrednosti prolaktina mogu svesti na normalne. Osim toga kada budete hteli da zatrudnite verovatno će vam trebati stimulacija ovulacije (obično se to radi lekom koji se zove klomifen) uz ultrazvučni nadzor, zbog ovog sindroma.