Pregledajući svoj ginekološki zdravstveni karton sam se zapitala nekoliko stvari i molila bih vas da mi date pojašnjenje za nekoliko stvari. Imam 31 godinu i redovno posjećujem ginekologa (svakih šest mjeseci), radim vaginalne preglede, cervikalne briseve i jednom godišnje papa test. Do sada je papa uvijek bio ii grupa i s te strane ne brinem. Ono što me zabrinjava je to što mi je bris često iii grupa i što sam dva puta do sad bila pozitivna na ureaplazmu i mikoplazmu. Zadnji nalaz koji sam radila početkom mjeseca mi je bio negativan, ali mi je bris i dalje iii grupa. Za njega sam dobila laktogin i betadin vaginalete. Interesuje me da li je treća grupa "opasna" po zdravlje i da li treba da brinem? Upoznavajući se sa tim šta miko i ureaplazma znače, vidila sam da su to seksualno prenosive bakterije, ali i da se ureaplazma javlja kod djevojaka koje nisu imale seksualne odnose. Imam dugu vezu, monogamna je, i interesuje me da li postoji i neki drugi način da se prenesu osim seksualnim putem. Takođe me interesuje da li mogu opstati u organizmu iako su tretirane. Bila sam pozitivna na mikoplazmu i ureaplazmu u 2007 godini i od tad mi se nisu pojavile, ali se brinem da mogu. Vjerovatno bezrazložno.
    Unaprijed hvala.

    Odgovoreno: 15. 06. 2009.
    • Poštovani,
      svako lečenje polno prenosivih bolesti, uključujući ove koje vi navodite, uključuje i partnera (preporuka centra za kontrolu i prevenciju polno prenosivih bolesti svetske zdravstvene organizacije). Partner uvek treba da koristi istu terapiju koju vama prepiše ginekolog i na kraju terapije da prekontroliše bris.